První kroky k vlastnímu podnikání

Zdroj:  Freepik AI

Nápady se v hlavě jenom hrnou, odhodlání stoupá a strach z nejistoty jste na chvíli odhodili stranou?  Chtěli byste zažívat vlastní časovou svobodu, vliv na výši vašeho výdělku a budování něčeho svého?  Skvěle! První krok máte za sebou. Nyní se pojďme mrknout na další, které je potřeba nepodcenit. 

Příprava. Ta je nejdůležitějším prvkem před každým startem businessu. Abyste zvýšili své šance na  úspěch, musíte se připravit na to, co vás čeká a jakým způsobem budete věci na začátku řešit. 

Když už máte podnikatelský nápad, který má na trhu opravdu potenciál, neměli byste opomenout  kvalitní průzkum, jelikož někdy nápad nemusí stačit. Je po produktu nebo službě poptávka? Kolik jsou  zákazníci ochotni utratit? Jak to je s konkurencí? A co teprve vstupní náklady a další bariéry, které  bude nutno překonat. To vše a mnoho dalšího budete muset prozkoumat ještě před tím, než zostra  začnete. Může vám to ve výsledku ušetřit mnoho času a také financí. 

Plánování. A to jak z podnikatelského hlediska, tak i z toho finančního. Kvalitně zpracované plány  vám pomohou nastavit vaši cestu a eliminovat zbytečné, začátečnické chyby. Navíc si uvědomíte věci,  které jste si možná dosud neuvědomovali nebo ani nevěděli, že existují. Tento krok je také stěžejním  pro získání bankovního úvěru a investorů, kteří vás mohou finančně podpořit. Budou vyžadovat  detailní podklady, včetně pitchdecku. Pokud byste si nevěděli rady, jak takový plán vypracovat,  můžete se obrátit na náš tým Startink, který vám zašle vzor podnikatelského plánu zdarma.

Založení entity a administrativa. Předešlé kroky máte úspěšně za sebou a nyní nastává správné  zvolení formy podnikání. Vše má své pro a proti a vy musíte dobře zvážit, co se vám vyplatí nejvíce.  Máte v plánu být freelancer? To vám nejspíš postačí živnostenský list. Plánujete zaměstnance,  expanzi, být velkým hráčem na trhu? V tomto případě je dobré probrat možnosti založení právnické  osoby. I v tomto ohledu můžete využít naší bezplatnou konzultaci a porovnat možnosti, které trh  nabízí. Další nezbytnosti musíte vyřešit v oblasti administrativy. Ať už jde o finanční úřad, zdravotní  pojišťovnu nebo správu sociálního zabezpečení. 


Kapitál. To je „oříšek“ pro mnoho začínajících start-upů a podnikatelů. Ale nebojte, možností je dnes  mnoho. Finanční instituce poskytující bankovní úvěry, dotační programy, soukromí investoři,  crowdfunding nebo podnikatelské inkubátory. Která volba je pro vás ta pravá? Více o tom, jak získat  investora se můžete dozvědět v našem předešlém článku. 


Procesy. Dodavatelé, odběratelé, marketing, obchod. A tím to nekončí. Každopádně na začátku se  jedná o základní oblasti, které byste měli mít vyřešeny, pokud to chcete brát opravdu vážně. Navázat  kvalitní spolupráce není vždy snadné, obzvlášť když začínáte a jste „malá ryba“ na trhu. Ale můžete  překvapit kvalitou, nikoliv kvantitou. Vyjednání dobrých podmínek bude rozhodující pro další kroky  v byznysu. Proto vybírejte obezřetně a na začátek si nenaložte na bedra více, než zvládnete. Ruku  v ruce jde s tímto i marketing a celková propagace. Díky online marketingu a sociálním sítím můžete  využít služeb odborníků nebo zdarma využívat nástroje k vaší propagaci. Důležité je myslet na to, že  kromě všech těchto kroků musíte mít rovněž trpělivost a držet se konzistentní práce.




CHCI VYUŽÍT BEZPLATNOU KONZULTACI